Podpis elektroniczny – narzędzie które zrewolucjonizowało sposób przeprowadzania transakcji i formalności. Jeszcze nie tak dawno wszystkie sprawy urzędowe załatwialiśmy wypełniając stosowne druki i składając je osobiście (ewentualnie wysyłając listem poleconym). Zajmowało to sporo czasu i nadwyrężało nerwy.
Zanim pojawił się podpis elektroniczny
Załatwienie formalności w urzędzie trwało czasami nawet kilka dni. Było to jak bieg z przeszkodami:
pierwsza wyprawa do urzędu – po druki,
druga – po właściwe druki, bo te pierwsze okazywały się nieodpowiednie ;),
wreszcie – wypełnianie, podpisywanie i kolejne wyjście – żeby papier złożyć lub wysłać.
Za każdym razem – obowiązkowa kolejka i – jakże często – niezbyt sympatyczna pani przy okienku, która zrzędliwie instruowała – „Tu jeszcze trzeba uzupełnić…”.
Podpis elektroniczny to podstawa
Posiadając podpis elektroniczny wszystko można pobrać, wypełnić i przesłać przez internet, nie ruszając się z wygodnego fotela.
Warto wiedzieć o tym, że mamy dwa rodzaje podpisów elektronicznych, bo niewtajemniczeni mylą te dwa podpisy.
Podpis kwalifikowany
Potrzebny, gdy masz działalność gospodarczą i musisz wysyłać dużo różnych dokumentów, szczególnie gdy – na mocy pełnomocnictwa – wysyłasz je za inne osoby lub podmioty. Nie wyobrażam sobie właściciela biura rachunkowego bez podpisu kwalifikowanego.
Załatwianie takiego podpisu odbywa się z udziałem punktu autoryzacji, trwa na ogół kilka dni i kosztuje kilkaset złotych. W efekcie otrzymuje się podpis na nośniku danych – np. karcie, podobnej do karty bankowej. Od niedawna podobno jest również w formie aplikacj na smartfona.
Aby skorzystać z takiego podpisu trzeba mieć zainstalowane w komputerze oprogramowanie do weryfikacji i odczytu podpisu, nośnik z podpisem i znać hasło. Jeśli ktoś jest zainteresowany takim „profesjonalnym” podpisem, powinien wejść na stronę dostawców wpisując w wyszukiwarkę: Certum, Szafir, Sigilium lub PEM-HEART i postępować zgodnie z instrukcją.
Profil zaufany ePUAP
Większości przedsiębiorców wystarczy jednak profil zaufany ePUAP, dzięki któremu można składać elektronicznie pisma urzędowe.
Co prawda nie można za jego pomocą podpisać wszystkiego, ale można załatwić naprawdę wiele spraw.
Do tego jest bezpłatny i można go uzyskać praktycznie w jeden dzień. Podpis zaufany warto założyć również wtedy, gdy nie masz firmy, bo jest to naprawdę wygodne.
Jeśli jesteś w wieku 45 + być może pamiętasz, jak zastanawiałeś się, czy warto założyć konto elektroniczne w banku. A teraz nie wyobrażasz sobie biegania na pocztę z każdym przelewem. Tak samo jest z podpisem elektronicznym. Kto go ma, nie wyobraża już sobie załatwiania różnych spraw bez tego udogodnienia.
Co załatwię podpisem zaufanym
Wchodząc na platformę ePUAP możesz np:
– złożyć wniosek o dowód osobisty,
– uzyskać odpisy aktów stanu cywilnego (akt urodzenia, małżeństwa czy zgonu)
– zgłosić urodzenie dziecka
Wchodząc na platformę PUE ZUS
– wysłać wnioski do ZUS,
– sprawdzić swoje zwolnienia lekarskie,
– zweryfikować czy pracodawca zgłosił Cię do ubezpieczeń,
– sprawdzić informacje o stanie swojego konta ubezpieczeniowego w ZUS,
W Portalu Podatkowym
– wysłać do urzędu skarbowego większość deklaracji, informacji i pism, w tym deklaracje PIT 36, PIT 36L, PIT 37 i PIT 38 (których nie da się autoryzować przychodem z poprzedniego roku, jeśli z poprzedniego rozliczenia rocznego nie wynikała nadpłata albo niedopłata).
W CEIDG
– założyć firmę,
– zmienić dane we wpisie CEIDG,
– zawiesić lub wznowić działalność gospodarczą,
– uzyskać dane osób, które prowadzą firmy w Polsce
W serwisie OBYWATEL.GOV.PL
– sprawdzić swoje punkty karne, jeśli nałapałeś takich jako kierowca,
– zgłosić utratę dowodu osobistego,
– sprawdzić czy Twój dowód jest unieważniony,
– sprawdzić swoje dane w rejestrze PESEL
A to nie wszystko.
Ile razy mam sprawę urzędową do załatwienia, najpierw sprawdzam, czy nie można tego załatwić elektronicznie. W 90% przypadków można. Wystarczy podpis elektroniczny.
Przekonałam Cię do podpisu zaufanego? To zakładamy!
Podpis elektroniczny w praktyce
Podpis zaufany możesz założyć na dwa sposoby.
Sposób I
- Wejdź na stronę https://pz.gov.pl i załóż swoje konto.
- Zaloguj się na założonym koncie i wyślij wniosek o podpis zaufany. Wniosek jest ważny 14 dni.
- Do 14 dni idź do Punktu Potwierdzającego z dowodem osobistym lub paszportem i potwierdź dane we wniosku.
W Gliwicach Punkt Potwierdzający znajduje się na przykład w Urzędzie Miejskim w Biurze Obsługi Interesantów. Procedura potwierdzenia trwa kilkanaście minut.
Sposób II
Do tego sposobu musisz mieć własne konto w jednym z banków umożliwiających założenie profilu zaufanego. Takich banków jest sporo, niestety jeszcze nie wszystkie oferują taką usługę.
A zaletą tego sposobu uzyskania profilu zaufanego jest brak konieczności wychodzenia z domu.
- Wejdź na stronę https://pz.gov.pl, kliknij na dole strony:
Załóż Profil Zaufany i potwierdź – ONLINE
Otworzy się lista banków, które umożliwiają założenie podpisu zaufanego. Sprawdź, czy Twój bank udostępnia taką usługę. Jeśli nie, pozostaje Sposób I. Jeśli tak:
- Zaloguj się do swojego konta bankowego.
- Wyszukaj na stronie banku formularz zakładania podpisu zaufanego i wypełnij go.
Bank potwierdzi Twoją tożsamość, więc już nigdzie nie musisz chodzić i nic więcej potwierdzać. Trzeba jednak pamiętać, aby korzystając z podpisu wybierać opcję logowania przez system banku.
I tak oto masz podpis elektroniczny. Aby z niego korzystać nie musisz instalować żadnych specjalnych programów, nie potrzebujesz też nośnika danych, jak w przypadku podpisu kwalifikowanego. Trzeba tylko pamiętać swój login (z reguły jest to adres e-mail lub numer telefonu) i hasło. Podpis jest ważny 3 lata, potem trzeba go odnowić.