Dawno już pisałam, że składka zdrowotna to de facto kolejny podatek dochodowy. I roczne rozliczenie składki zdrowotnej tylko tę opinię potwierdza. Cały rok wpłacamy „zaliczki” na składkę zdrowotną, a po zakończeniu roku sprawdzamy czy mamy niedopłatę, nadpłatę czy wyszliśmy „na zero”.  

W maju rozliczamy składkę zdrowotną za zeszły rok. 

Przedsiębiorcom na ryczałcie wychodzą zwykle w rozliczeniu rocznym niedopłaty, które należy uregulować razem ze składkami za kwiecień do 20 maja.  

Natomiast przedsiębiorcy rozliczający się na skali albo podatkiem liniowym często mają nadpłatę, co wynika z przedziwnej konstrukcji tej daniny.   

Można dostać zwrot nadpłaty na konto, ale trzeba w tym celu zatwierdzić przygotowany przez ZUS wniosek. Czyli odbywa się to inaczej niż w przypadku podatku dochodowego, kiedy to skarbówka automatycznie zwraca nadpłatę wynikającą z rocznego PIT.  

Skąd wiadomo, że jest nadpłata?  

Nadpłata wynika bezpośrednio z rozliczenia ZUS DRA za 04/2024. ZUS po wstępnej analizie wysyła mailem powiadomienia, że wniosek jest gotowy do zatwierdzenia.  

Jak zatwierdzić wniosek? 

Logujemy się na ZUS PUE. Zwykle wniosek atakuje przedsiębiorcę zaraz po zalogowaniu. Jeśli nie – wchodzimy w zakładkę „płatnik” na górze strony. A następnie z menu po lewej stronie wybieramy Dokumenty i wiadomości, i Dokumenty robocze.  

Wybieramy „edycję wniosku” (na dole), wskazujemy jeden numer rachunku bankowego, na który ma być przekazany zwrot i zatwierdzamy.  

Trzeba to zrobić najpóźniej do 3 czerwca 2024 r., a ZUS zwróci pieniądze do 1 sierpnia 2024 r.  

Jeśli nie złożymy wniosku o zwrot, ZUS rozliczy nadpłatę na poczet składek do końca tego roku. W zeszłym roku ZUS czekał z tym do listopada. 

Zatwierdzenie wniosku jest, jak widać, bardzo proste, ale trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z ZUS PUE, a tam zawsze może się zdarzyć coś nieprzewidzianego. Gdyby pojawił się jakiś problem z wnioskiem, najlepiej udać się do najbliższej placówki ZUS i wyjaśnić sprawę na miejscu.  

Teraz będzie trudne… 😉

Przedsiębiorcy na podatku liniowym lub ryczałcie po otrzymaniu zwrotu składki na konto muszą doliczyć do przychodu tę część, która wcześniej została odliczona od dochodu (lub zaliczona w koszty).

Ponieważ u liniowców i ryczałtowców składka zdrowotna obniża podstawę opodatkowania, zwrot tej składki zwiększa przychód. Uwaga! Należy zwiększyć swój przychód o tą część zwróconej składki, która w poprzednim roku ten przychód pomniejszyła. W przypadku ryczałtowców będzie to 50% zwrotu, ale w przypadku liniowców sprawa jest bardziej skomplikowana i wymaga analizy poprzedniego roku.

Jeśli przedsiębiorca wybrał w 2024r. ryczałt albo podatek liniowy, ale w 2023r. rozliczał się „na skali”, nie musi doliczać zwrotu składki zdrowotnej do swoich przychodów.  Klienci rozliczający się skalą nie mogą zaliczyć składki zdrowotnej do kosztów nawet częściowo, zatem jej zwrot jest też neutralny podatkowo. 

E-urząd skarbowy

A skoro już jesteśmy przy platformach przygotowanych przez nasze troskliwe państwo dla przedsiębiorców, zachęcam aby, korzystając z ePUAP, zalogować się do e-urzędu skarbowego.  

Każdy podatnik ma w e-urzędzie swój profil, na którym można znaleźć wiele ciekawych informacji na swój temat. Ale ja zachęcam, żeby sprawdzić dane w zakładce „raport podatnika”. Jest tam między innymi informacja o wybranej formie rozliczania podatków. 

Odsetki od lokat firmowych

Przez lata nie było sensu zakładania lokat bankowych, bo oprocentowanie było na poziomie… homeopatycznym. Teraz jednak, wraz z inflacją, banki są skłonne wyasygnować jakieś odsetki za zdeponowane środki.  

Dlatego przypominam, że odsetki od lokat założonych w związku z działalnością gospodarczą są przychodem podatkowym z działalności gospodarczej. Czyli – odsetki firmowe nie są objęte „podatkiem Belki”, ale muszą być rozliczone w firmie.  

Podobne wpisy