Jeśli złożyłeś PIT roczny albo JPK_VAT i wykazałeś w nim podatek do zwrotu, pewnie jesteś ciekawy, na jakim etapie jest Twój zwrot podatku. Może wydaje Ci się, że pieniądze powinny już być na koncie, a tymczasem saldo Twojego rachunku wykazuje stałe tendencje spadkowe ? I zwrotu ciągle nie widać…

Zwrot podatku

Dotąd jedynym sposobem, by wyjaśnić losy Twoich pieniędzy i rozwiać wątpliwości, był kontakt z urzędem skarbowym. Kiedyś takie informacje jak zwrot podatku ,można było uzyskać telefonicznie, ale w ostatnich latach urzędnicy bardzo ostrożnie udzielają jakichkolwiek informacji przez telefon. Pozostawała więc wyprawa do urzędu skarbowego, wyprawa kłopotliwa, dla wielu stresująca, a od czasu epidemii – na ogół bezowocna.

Na szczęście od tego roku można sprawdzić status zwrotu przez internet. Potrzebny jest jedynie profil zaufany lub e-dowód.

Jak sprawdzić na jakim etapie jest Twoja dyspozycja?

Należy zalogować się na platformę e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl. wykorzystując do logowania e-podpis.

e Urzad Skarbowy

Po lewej stronie w zakładce „Twoje usługi” znajdziesz „Zwroty podatków”. Potem wystarczy tylko wybrać kafel z rodzajem tego podatku, na którego zwrot oczekujesz. Znajdziesz tam informację nie tylko o losach ostatniego zwrotu, ale i spis wcześniejszych zwrotów, o ile takie były.

zwrot podatku

Muszę przyznać, że jest to wygodne rozwiązanie, które ogranicza konieczność kontaktów z urzędem skarbowym i pozwala śledzić losy własnych pieniędzy bez wychodzenia z domu. Mam nadzieję, że od teraz oczekiwanie na zwrot podatku, będzie mniej stresujący!

Podobne wpisy