najczestsze mity podatkowe

 1. „Nie mam kasy fiskalnej bo jestem zwolniony z VAT” – NIEPRAWDA.

Rejestracja do VAT a rejestrowanie sprzedaży w kasie fiskalnej, to dwie zupełnie niezależne sprawy.

Zdarza się, że firmy zwolnione z VAT muszą mieć kasę fiskalną. Co więcej, takich firm z roku na rok przybywa, bo skraca się lista działalności, które są zwolnione z kasy fiskalnej bez wzglądu na obroty. A przybywa rodzajów działalności, w których już pierwsza sprzedaż na rzecz osób fizycznych powoduje obowiązek instalowania kasy, np. usługi fryzjerskie, wulkanizacyjne, sprzedaż sprzętu radiowego i cała masa innych. (par. 4 rozporządzenia w sprawie zwolnienia z kas fiskalnych). Więc chociaż jesteś zwolniony z VAT, jeśli Twoimi klientami są osoby fizyczne, a nie tylko firmy, musisz sprawdzać, czy nie obejmuje Cię obowiązek instalacji kasy fiskalnej.

2. „Jestem zwolniony z VAT, bo jestem na ryczałcie.” – NIEPRAWDA.

Ryczałt i VAT to dwa zupełnie niezależne podatki.

Być może ten mit wziął swój początek stąd, że i ryczałt i zwolnienie z VAT przez lata dotyczyły firm o niewielkich obrotach.

Ale absolutnie nie możesz zakładać, że skoro jesteś ryczałtowcem, to automatycznie jesteś zwolniony z VAT. Wszystko zależy od wielkości obrotu i rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. I podobnie jak w przypadku kasy fiskalnej, coraz mniej firm korzysta ze zwolnienia z VAT, bo kolejne działalności są obejmowane tym obowiązkiem. Równocześnie coraz więcej przedsiębiorców wybiera ryczałt, bo zniesiono większość zakazów i ograniczeń w ustawie o ryczałcie.

Więc już jest mnóstwo firm, które są vatowcami na ryczałcie, a przypuszczam, że będzie ich coraz więcej.

Podobne wpisy