Ryczałt a VAT, VAT a kasa fiskalna. Jak to tak naprawdę jest? W tym wpisie chciałabym poruszyć temat dwóch powszechnie krążących mitów z zakresu podatków, które mogą wprowadzać w błąd wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych na początku drogi biznesowej.

Kasa fiskalna a VAT

„Nie mam kasy fiskalnej bo jestem zwolniony z VAT” – NIEPRAWDA.

Rejestracja do VAT a rejestrowanie sprzedaży w kasie fiskalnej, to dwie zupełnie niezależne sprawy.

Zdarza się, że firmy zwolnione z VAT muszą mieć kasę fiskalną. Co więcej, takich firm z roku na rok przybywa. Skraca się lista działalności, które są zwolnione z kasy fiskalnej bez wzglądu na obroty. Przybywa rodzajów działalności, w których już pierwsza sprzedaż na rzecz osób fizycznych powoduje obowiązek instalowania kasy. Taki obowiązek mają np: usługi fryzjerskie, wulkanizacyjne, sprzedaż sprzętu radiowego i cała masa innych. (par. 4 rozporządzenia w sprawie zwolnienia z kas fiskalnych).  Jeśli jesteś zwolniony z VAT, ale Twoimi klientami są osoby fizyczne, a nie tylko firmy, musisz sprawdzać, czy nie obejmuje Cię obowiązek instalacji kasy fiskalnej.

najczestsze mity podatkowe

Ryczałt a VAT

„Jestem zwolniony z VAT, bo jestem na ryczałcie.” – NIEPRAWDA.

Ryczałt a VAT to dwa zupełnie niezależne podatki.

Być może ten mit wziął swój początek stąd, że i ryczałt i zwolnienie z VAT przez lata dotyczyły firm o niewielkich obrotach.

Absolutnie nie należy zakładać, że jeśli jesteś ryczałtowcem to z automatu jesteś zwolniony z VAT. Wszystko zależy od wielkości obrotu i rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Podobnie jak w przypadku kasy fiskalnej, coraz mniej firm korzysta ze zwolnienia z VAT, bo kolejne działalności są obejmowane tym obowiązkiem. Równocześnie coraz więcej przedsiębiorców wybiera ryczałt, bo zniesiono większość zakazów i ograniczeń w ustawie o ryczałcie.

Więc jest mnóstwo firm, które są vatowcami na ryczałcie, a przypuszczam, że będzie ich coraz więcej.

Podobne wpisy