Pierwsze miesiące działalności nowej firmy. Wysyłam do klienta informację o pierwszym podatku do zapłaty. I niemal zawsze pada pytanie – „a jak mam to zrobić?”

Chociaż dla doświadczonych przedsiębiorców to banalnie proste, pierwsza zapłata wiąże się ze stresem. Bo co będzie, jeśli coś źle wypełnię? 

Poniżej zamieszczam instrukcję zapłaty podatku. 

Zakładam, że korzystasz z bankowości internetowej. Ale jeśli należysz do wielbicieli rozwiązań tradycyjnych – te informacje pozwolą Ci wypełnić też tradycyjny druczek do banku lub na pocztę.

Po zalogowaniu do swojej bankowości wybierz przelew do urzędu skarbowego (lub podatkowy).

Szczegóły wykonania przelewu mogą różnić się trochę zależnie od banku. Ale zawsze musisz uzupełnić klika pól, ewentualnie – sprawdzić czy system bankowy uzupełnił je poprawnie.

Wykonując przelew musisz wpisać mikrorachunek – swoje indywidualne konto w urzędzie skarbowym, na które będziesz płacił podatki.

Mikrorachunek możesz wygenerować samodzielnie tutaj https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego.

Jest on oparty na Twoim NIP i przypisany tylko do Twoich podatków.

Generator pozwala też uzyskać mikrorachunek oparty na numerze pesel, ale dotyczy on tylko osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej i nie posługują się numerem NIP.

W mBanku można mikrorachunek wygenerować na poczekaniu podczas wypełniania przelewu, klikając polecenie „pobierz mikrorachunek”.

Jako symbol formularza wybierz rodzaj podatku, który chcesz zapłacić. Będzie to na przykład PIT 36, PIT 36L, PPE (oznaczenie ryczałtu), VAT 7, VAT 8M, VAT 9.

Okres rozliczeniowy to okres, za który opłacasz podatek. Może być miesiąc, kwartał lub rok, zależnie od podatku.

Jako przedsiębiorca zaznaczasz typ identyfikatora – NIP.

W pozycji „Identyfikator zobowiązania” – na ogół nie trzeba wpisywać nic. 

Przykładowe wypełnienie przelewu podatku VAT za 04/2021 w mBanku wygląda tak:

 

wzor przelew do urzedu skarbowego

 

Teraz wystarczy wysłać przelew i gotowe.

Jeśli na Twoim koncie podstawowym po wysłaniu przelewu saldo nie zmieniło się lub nie pomniejszyło o całą kwotę podatku, to nie oznacza, że zrobiłeś coś źle.

Jeśli masz jakieś środki na koncie VAT, w pierwszej kolejności z nich będzie zrealizowana płatność. W takiej sytuacji historia operacji na rachunku bankowym będzie trochę zaskakująca i myląca. Bo środki z rachunku VAT zostaną najpierw przesunięte na konto podstawowe, a następnie wpłacone do urzędu skarbowego.

Powoduje to „zamieszanie” w historii, gdzie ta sama kwota pojawia się jako wpłata i wypłata.

U początkujących płatników podatków powoduje to często konsternację. I pytanie – „to jak, zapłaciłem ten podatek czy nie?”. Jeśli suma sald kont: VAT i podstawowego zmniejszyła się o zapłacony podatek, wszystko jest w porządku.

Podobne wpisy