Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy mają obowiązek zapłaty faktury do transakcji o wartości powyżej 15 000 zł wystawionej przez podatnika VAT czynnego, na rachunek zamieszczony w Wykazie podatników VAT zwanym potocznie „biała lista podatników VAT”.

biala lista podatnikow VAT

Biała lista podatników VAT prościej

Wiem, trochę to zawiłe ?

Chodzi o to, że jeśli kupujesz coś jako przedsiębiorca od innego przedsiębiorcy, który jest czynnym podatnikiem VAT (poznasz to po fakturze). Cała transakcja przekracza 15 tys. zł, to zapłacić musisz na konto figurujące na „białej liście”.

Jeżeli dokonasz zapłaty na inny rachunek lub zapłacisz gotówką, nie będziesz miał prawa do zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów. Poniesiesz też odpowiedzialność solidarną za zaległości sprzedawcy w podatku VAT. Możesz uniknąć tych konsekwencji, jeżeli poinformujesz urząd skarbowy w ciągu 7 dni o numerze rachunku spoza wykazu, na który zleciłeś przelew.

O tym pamiętaj

Aby uniknąć problemów z urzędem skarbowym musisz pamiętać o dwóch sprawach.

Jeśli jesteś czynnym vatowcem, sprawdź czy Twoje firmowe rachunki bankowe są widoczne na „białej liście”. Jeśli nie, jak najszybciej zgłoś brakujące rachunki przez aktualizację CEIDG.

Sprawdzaj rachunek kontrahenta na białej liście na dzień złożenia dyspozycji przelewu zawsze, gdy wartość transakcji przekracza 15 tys. zł.

Aktualną definicję „transakcji” znajdziesz tutaj.

Biała lista podatników VAT jest dostępna tutaj.

Podobne wpisy