Obowiązkowy od 01.11.2019 split payment (inaczej – mechanizm podzielonej płatności) dotyczy wyłącznie transakcji pomiędzy podatnikami (B2B). Transakcji które podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce i w której kwota należności ogółem przekracza 15 000 zł brutto.

Jeśli jedną ze stron jest osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej, mechanizm podzielonej płatności nie obowiązuje.

Obowiązuje jednak przedsiębiorców zwolnionych z VAT. Co prawda nie wystawiają oni faktur objętych MPP, ale mogą takie faktury otrzymać. W takim wypadku zobowiązani zapłacić ją z wykorzystaniem podzielonej płatności. Podobnie wygląda sytuacja rolników ryczałtowych.

Kluczem jest nowy załącznik nr 15 do ustawy o VAT i od niego zaczynamy. Załącznik jest długi i nudny, ale musisz go uważnie przeczytać.

A potem wracać do niego w razie wątpliwości.

Załącznik nr 15 do ustawy o VAT znajdziesz tutaj.

Jeśli nie sprzedajesz i nie kupujesz towarów i usług z tego załącznika, możesz zakończyć lekturę artykułu w tym miejscu.

Zmiana Cię nie dotyczy. No właśnie…tylko… ilu przedsiębiorców w ogóle nie kupuje komputera, telefonu lub części do samochodu?

mechanizm podzielonej platnoci split payment

Mechanizm podzielonej płatności – nowe obowiązki

Poznaj więc nowe obowiązki związane z towarami i usługami, które znalazły się w tym załączniku.

Po pierwsze od 01.11.2019 każdy przedsiębiorca lub inny podatnik VAT, który sprzedaje lub kupuje towary i usługi z załącznika nr 15 musi mieć firmowy rachunek w banku lub SKOK-u.

Podkreślam, że nie ma tu żadnych granic kwotowych.

Dotąd osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą takiego obowiązku nie miały. Mogły korzystać ze swojego prywatnego konta w banku lub nawet – przy małej firmie i niedużych kwotach, płacić tylko gotówką lub przekazem pocztowym.

Od 1.11.2019 praktycznie każdy przedsiębiorca lub inny podatnik VAT musi mieć konto firmowe.

Jeśli kupujesz usługi i towary z załącznika nr 15 odpowiadasz na równi ze sprzedającym za jego niezapłacony do urzędu skarbowego VAT od tej transakcji. Mówi o tym nowy art. 105a ustawy o VAT.

Czyli, jeśli Ty kupujesz coś z załącznika, a sprzedawca nie odprowadzi VAT od tej faktury, to skarbówka ściga i jego i Ciebie.

I ściąga VAT z tego, kto jest łatwiejszy do oskubania.

Zakład, że to Ty?

Przecież jeśli ktoś nie płaci podatku, to nie po to, żeby pozwolić go sobie zabrać w postępowaniu egzekucyjnym. Nie płaci, bo nie ma (albo ma, ale bezpiecznie ulokowane poza zasięgiem fiskusa).

Oczywiście przepis mówi, że tak się dzieje tylko, jeśli mogłeś przypuszczać, że sprzedawca jest nieuczciwy, bo jeśli sądziłeś, że jest uczciwy, to właściwie nie odpowiadasz, ale… spróbuj przekonać skarbówkę, że naprawdę nie wiedziałeś, że sprzedawca nie ma zamiaru tego VATu zapłacić. Sprawa jest z góry przegrana.

Stosujesz MPP? Nie grozi Ci odpowiedzialność solidarna!

Zapłata na konto firmowe dostawcy w podzielonej płatności chroni Cię przed konsekwencjami braku zapłaty VAT przez dostawcę.

Zawsze.

Niezależnie od kwoty należności na fakturze.

Różnica polega na tym, że do 15 000 zł. możesz ją zapłacić w split paymencie i uniknąć solidarnej odpowiedzialności albo liczyć na uczciwość dostawcy.

Powyżej 15 000 zł. musisz ją zapłacić w split paymencie.

A co jeśli dostawca lub nabywca zlekceważą obowiązki zapłaty w podzielonej płatności faktury powyżej 15 000 zł?

Po pierwsze – obowiązkiem dostawcy towarów i usług z załącznika nr 15 jest umieszczenie stosownego zapisu na fakturze:

Dostawca wystawiając fakturę na kwotę powyżej 15 000 zł. i zawierającą pozycje z załącznika nr 15 ma obowiązek zamieścić na niej zapis „mechanizm podzielonej płatności”.

Przy czym wartość pozycji „wrażliwych” na fakturze nie ma znaczenia. Istotne są dwa parametry – istnienie takich pozycji na fakturze (niezależnie od ich wartości) i wartość całej faktury powyżej 15 000 zł.

Jeśli tego nie zrobi, musi liczyć się z karą w wysokości 30% VAT od towarów i usług z załącznika, ujętych na tej fakturze.

Taka sama kara czeka nabywcę, który płacąc za taką fakturę nie zastosuje mechanizmu podzielonej płatności.

Przy czym, co istotne, brak adnotacji o split paymencie na fakturze nie zwalnia z tego obowiązku. Co oznacza, że każdą fakturę o wartości powyżej 15 000 zł. przed zapłatą trzeba przeanalizować pod kątem umieszczenia na niej pozycji z załącznika nr 15.

Zapomniałeś na fakturze dodać 'mechanizm podzielonej płatności”?

Co więc robisz?

Dzwonisz jak najszybciej do klienta i prosisz, żeby zapłacił fakturę zgodnie z przepisami. Potem wysyłasz mu fakturę korygującą z brakującym zapisem

A jeśli już zdążył zapłacić?

Umawiasz się z nim, że zwrócisz mu wpłatę na konto, a on jeszcze raz zapłaci Ci stosując split payment.

Sankcje za niestosowanie przepisów dotyczą i sprzedającego i kupującego. Więc Twój klient też powinien być zainteresowany poprawieniem błędu.

Dodać należy, że bezwzględny obowiązek zapłaty split paymentem dotyczy towarów i usług z załącznika.

Czyli, przynajmniej teoretycznie, można jedną fakturę zapłacić dwoma przelewami – „wrażliwe” – przelewem split payment, a resztę faktury zwykłym przelewem.

Innym wyjściem jest wystawianie przez dostawcę dwóch faktur – jednej na towary i usługi z załącznika, a drugiej – na całą resztę.

Wtedy pierwsza będzie musiała zawierać adnotację „mechanizm podzielonej płatności” i będzie płacona w split paymencie tylko, jeśli przekroczy 15 000 zł.

Jeśli wartość faktury będzie poniżej tej kwoty to nabywca zdecyduje, czy chce płacić płatnością podzieloną (bo boi się solidarnej odpowiedzialności) czy płaci zwykłym przelewem, bo ufa dostawcy.

Druga faktura, niezależnie od wartości, może być zapłacona bez podzielonej płatności.

Podobne wpisy